Global Girişimciler

Markalaşmak

Lütfen Formu Eksiksiz Şekilde Doldurun

SADECE İŞ SAHİPLERİNİN BAŞVURULARI DİKKATE ALINMAKTADIR!

Marka Nedir?

Marka, genel olarak tanımlamak gerekirse bir şirketin, işletmenin veya bireyin onu deneyimleyen kişiler tarafından algılanma şeklidir. İşletmelerin ürün veya hizmetlerini logoloyan, simgeleyen bir isim ve sembolden oluşur.  Marka, bir sembol ve bir kelimeden meydana gelebilir fakat aslında müşterideki o tanıdıklık hissini yaratır. Örneğin A markasından kıyafet alan bir kadın, malın kaliteli olduğunu deneyimlediyse birkaç kez daha o markadan alacaktır. Bu durum topluma yansıdığında global markaların oluştuğunu görürüz. Örneğin Apple, global bir markadır ve kime söylerseniz söyleyin logosunu, neyi ürettiğini ve ürün kalitesi hakkında yorumları duyabilirsiniz. Anlayacağınız, marka soyut bir kavramdır. Alıcı deneyimlerinin doğal bir sonucu olarak zihinlerde var olur. Markayı var edenler ise çalışanlar, yatırımcılar, medya, tasarım, kalite ve en önemlisi alıcılardır.

Markalaşmak Nasıl Olur?

Markalaşma bir şirketin, işletmenin veya girişimcinin algılanış biçimini şekillendirme sürecini ifade ediyor.  Markalaşma algılardan beslenir. Nasıl mı? Sosyal psikoloji çerçevesinde yapılan araştırmalar, eylemlerimizi tamamen kontrol edemediğimizi ve  tamamen kontrolümüzde olduğunu sandığımız anlarda bile davranışlarımızın çoğu zaman  bihaber olduğumuz bir dizi uyarandan etkilendiği gerçeğini gözler önüne sermiştir. Bunu biraz daha açmak gerekirse, markalaşma süreci algımızı şekillendirme gücüne sahiptir. Zaten bu algı da şekillenmeye oldukça müsaittir. Apple örneğine geri dönecek olursak çoğumuz Apple bir telefonun tam anlamıyla özelliklerini, kalitesini bilmesek bile onu satın alabiliriz ya da Apple mevcut fiyatına değmese bile alabiliriz, alırız bunu da markalaşmanın sahip olduğu algı şekillendirme bize yaptırır. Algı ile gerçeklik arasında belirgin bir fark yoktur. Algıladığımız şey bizim için gerçek olan şeydir. Markalaşmanın gücü tam da bu noktada devreye girer. Markalaşma algımızı şekillendirebildiğine ve markalaşma faaliyetleri aynı zamanda gerçeği şekillendirme gücüne de sahiptir. Apple çok kaliteli bir marka olmasa bile markalaşma gücüyle çok kaliteli algısı yaratabilir ve kullanıcı da gerçeğin peşinden değil algının peşinden gider.

Markalaşma Süreci

Markalaşma süreci, bu algının yaratılma sürecidir. Her marka, büyük alıcı kitlelerine ulaşmak istiyorsa bu süreçten geçmek zorundadır aksi takdirde sektörde kaybolup gider. Markalaşma sayesinde müşterilerin dikkatini çekebilir, algılarını şekillendirebilirsiniz. Marka, 10 liraya mal ettiğiniz bir ürünü 1000 liraya satmanızın tek unsurudur. Bu nedenle her şirket, firma veya üretici bu süreci iyice kavramaları ve kendi markasında hayata geçirmelidir. Üreten firmalar, şirketler için markalaşma sürecini sıraladık.  İlk adım marka fikrinin oluşturulmasıdır. Marka vizyonu, marka adımları, stratejiler ve hedefler ilk aşamada belirlenmelidir. Belirli aralıklarda da gelişen durum ve şartlara göre düzenleme yapılmalıdır. İkinci aşama ise markalama aşamasıdır. Branding, markanın tasarımsal görsel kimliğini oluşturur. Markanızı tam anlamıyla ifade eden semboller bu aşamada tartışılır ve ortaya konulur. Bu sembolün bir hikayesinin olması da müşteriye sunulmasından dolayı önemlidir. Markanızın anahtar kelimelerini oluşturduktan sonra bu aşamaya geçmeniz daha iyi olacaktır. Markanızın anahtar kelimelerini belirlemeniz seçeceğiniz görsel açısından size bir izlence sunar. Markanın etkileyici unsurları bu aşamada hayata geçirilmelidir. Bu aşamadan sonra markalaşma ve entegre marka iletişimi süreç yönetimi kısmına geçilir. Oluşan markanın, üretilen ürünün kurumdan başlayarak hedef pazara doğru markalamasının yapılması, müşteriler için üretilecek marka deneyiminin etkili bir şekilde yönetilmesidir. Kullanıcıların, müşterilerin ürünle karşılaşacakları zaman oluşan deneyimler markalaşma sürecinde oldukça önemlidir. Bu aşamanın doğru yönetilmesi önemlidir. Son aşama ise marka deneyimi yönetimidir. Ürünün sergileneceği alanda, ürünün özellik, fayda ve avantajlarının en kolay, en hızlı ve en etkili şekilde hedef müşteri kitlesi tarafından fark edilmesine dayanan bir çalışmadır. Tüm bu aşamalardan sonra markalaşma sürecine adım attınız demektir.